قیمت زعفران

قیمت زعفران

قیمت، خیلی وقتها مشخص می کند که یک جنسی را بخریم یا نه. زعفران در مقایسه با بقیه ادویه ها، ارزش بالاتری دارد. همین قیمت بالای طلای سرخ ایرانی باعث شده تا مصرف آن در کشور ما نسبت به سالهای قبل کمتر شود. ما در این قسمت درباره قیمت زعفران (قیمت روز زعفران) در خارج از کشور و داخل ایران، صحبت می کنیم. و سعی می کنیم تا در کنار قیمت این ادویه با ارزش، شما را در جریان‌‌ِ قیمت روز گل زعفران (قیمت زعفران با گل) هم قرار دهیم.

همه ما به خوبی می دانیم که این روزها، پول درآوردن خیلی سخت شده است و طبیعتا هر خانواده ای به دنبال اینست که با پولی که در اختیار دارد، نیازهای خانواده اش را به بهترین شکل ممکن برآورده کند. مصرف زعفران از گذشته بین ایرانی ها کم نبوده، یکی از دلایل این مصرف بالای زعفران در دوران قدیم، ارتباط شدید زعفران با طعم و فرهنگ ایرانی بوده است. اما واقعیت اینست که قیمت این ادویه در چند سال اخیر، رشد بالایی داشته که باعث شده مصرف آن در این روزها کمتر از گذشته باشد.

قیمت زعفران

قیمت این ادویه یا هر محصول دیگری بستگی به خیلی چیزها دارد. اگر مردم محصولی را نخواهند، قیمتش پایین می آید. برعکس اگر مردم محصولی را زیاد دوست داشته باشند، قیمتش بالا می رود. اگر از محصولی مقدار کمی در بازار باشد، قیمتش بالا می رود و بلعکس. یکی از دلایل قیمت نسبتا پایین زعفران در فصل برداشت هم همین است. در فصل برداشت زعفران به وفور پیدا می شود، به همین دلیل قیمتش پایین می آيد. 

واقعیت این است که خیلی از عوامل (از کرونا گرفته تا خرید و فروش های عمده در بازار زعفران) می تواند قیمت زعفران را جابجا کند. به همین دلیل است که قیمت زعفران در ایران را باید هر روز پیگیری کرد. در اصل ما در صنعت زعفران نیاز به قیمت زعفران نداریم بلکه نیاز به قیمت روز زعفران داریم!

قیمت روز گل زعفران

برداشت گل زعفران اواخر مهر شروع می شود و این روند تقریبا به مدت ۲۰ تا ۳۰ روز ادامه می یابد. پس برای مشخص شدن قیمت دقیق هر کیلو گل زعران باید تا آن تاریخ صبر کرد. اما امروز (۱۴ شهریور ۱۴۰۰) هر من گل زعفران (هر من، برابر با ۳ کیلوگرم گل زعفران است) تقریبا با قیمت ۱ میلیون تومن پیش فروش و پیش خرید می شود.

قیمت طلای سرخ در ایران

زعفران انواع مختلفی دارد و قیمت هر کدام از این مدلهای زعفران، با یکدیگر فرق دارند. لیست قیمت ما را می توان به ۳ دسته تقسیم کرد. زعفران دخترپیچ، پوشال (پوشال قلمدار و معمولی) و سرگل (نگین و سوپر نگین).

زعفران دخترپیچ، زعفرانی است که ریشه دارد (یک ریشه ۴ سانتری). زعفران های پوشال، به اندازه دخترپیچ ریشه ندارد، ولی ریشه زعفران را مثل یک دم کوچک و سفیدی می توان در انتهای هر شاخه زعفران دید. زعفران نگین و سوپر نگین، ریشه ندارند (ریشه زعفران از آنها جدا شده) و فقط قسمت های قرمز زعفران در این مدل زعفران وجود دارد.

ما در زرشان بیشتر با زعفرانهای دخترپیچ و سرگل، سروکار داریم. در بخش انواع زعفران در زرشان، می توانید درباره این زعفران ها و عکس شان بیشتر بدانید.

قیمت زعفران در زرشان روز ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ (به ازای هر گرم)

سوپر نگین استثنایی قلم درشت(فقط شامل قسمت های قرمز است):          14500تا16000 تومان

زعفران نگین (فقط شامل قسمت های قرمز است):                                   11500تا14500 تومان

زعفران پوشال قلمدار (ریشه زعفران مثل یک دم سفید کوچک به آن وصل است):  10000تا11500 تومان

پوشال معمولی(ریشه آن مثل یک دم سفید کوچک به آن وصل است):             9500تا 10000 تومان

دخترپیچ (تمام ریشه زعفران در آن وجود دارد):                                           7500تا8500 تومان

قیمت زعفران

این قیمتها، قیمت روز زعفران خام و بدون بسته بندی است. و اصلا با قیمت یک گرم محصول بسته بندی شده که درشهرهای مختلف به فروش می رسد، قابل مقایسه نیست.

اگر می خواهید تا قیمت زعفران در ایران را به تفکیک شهرهای زعفران خیز مثل تربت حیدریه، گناباد، قائنات و دیگر شهر ها بدانید می توانید به قسمت قیمت زعفران در ایران سر بزنید و با قیمت ها بیشتر آشنا شوید. کمانکه بین قیمت شهر های مختلف تفاوت چندانی وجود ندارد.

قیمت طلای سرخ ایران در خارج از کشور

ما تا به الان قیمت این ادویه ارزشمند را در کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی بررسی کردیم و درباره هر یک از آنها در سایت زرشان، مطالبی جداگانه برای شما نوشته ایم. در این قسمت به صورت خلاصه قیمت در این کشورها را با شما در میان می گذاریم.

ما برای هر کشوری یک کف قیمت و یک سقف قیمت نوشته ایم. هرچه فروشنده زعفران اعتبار بالاتری داشته باشد، یعنی شرکت ثبت شده در آن کشور داشته باشد، مجوز و مدارک مورد نیاز قعالیت در آن کشور را داشته باشد و بیشتر به سمت فروش زعفران بسته بندی شده با مجوز رفته باشد، می تواند با قیمت بالاتری زعفرانش را بفروشد.

نکته دیگری که حتما باید این وسط به آن توجه بکنید این است که ایران قطب تولید زعفران در دنیا است و هر چه کشوری از ایران دورتر باشد، انتظار قیمت های بالاتری داریم. پس بنابر این استدلال ما، قیمت زعفران در ترکیه و امارات کمتر از قیمتها در اروپا و امریکا است، که دقیقا هم همینطور است.

قیمت زعفران در ترکیه

هر یک گرم زعفران در ترکیه بین گرمی ۹۰۰ سنت تا ۱.۵ دلار آمریکا و حتی ۴ دلار هم به فروش می رسد.  هرچه که فروشنده زعفران اعتبار بالاتری داشته باشد (شرکت ثبت شده در آنجا اشته باشد، مجوز بسته بندی و دیگر مدارک لازم را داشته باشد) می تواند زعفرانش را با ارزش بیشتر و بالاتری به فروش برساند. اما قیمت نهایی، عددی است که از مذاکره نهایی دو طرف نتیجه می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید، قسمت قیمت زعفران در ترکیه را در وبلاگ زرشان بخوانید.

قیمت زعفران در آلمان

آلمان از جمله کشورهای عضو اتحایه اروپا است که در سالهای اخیر سعی کرده که بیشتر از قبل به بسته بندی زعفران و فروش بسته بندی شده آن بپردازد. با یک گشت و گذار در اینترنت می توان متوجه شد که خیلی از بسته بندی های آلمانی ، جزو زیباترین بسته بندی های دنیا به حساب می آیند.

بهای زعفران در آلمان بیشتر بستگی به نوع فعالیت (فروش عمده فروشی یا خرده فروشی) و بسته بندی و وجود مجوزهای قانونی در آنجا دارد (قیمت هر گرم عمده فروشی از خرده فروشی آن طبیعتا کمتر است).

هر گرم زعفران در آلمان تقریبا بین ۱ تا ۴ یورو خرید و فروش می شود. برای اطلاعات بیشتر، قیمت زعفران در آلمان را بخوانید.

قیمت زعفران در کشورهای حاشیه خلیج فارس به جز امارات (مثل عمان، کویت)

عمان،بحرین و کویت، از کشورهایی هستند که خیلی مورد توجه صارکنندگان ایرانی بوده است. دلیل اصلی این توجه هم یکی فاصله نسبتا نزدیک آنها با ایران است و دیگری نرخ ارز آنها. برای مثال امروز ۱۳ آذر، هر ریال عمان، ۶۸۰۰۰ تومان و هر دینار کویت،۸۶۰۰۰ تومان است

هر گرم زعفران ایرانی در این کشورها (مثل عمان، کویت، بحرین و کشورهای دیگر) تقریبا بین دو دهم دینار تا پنج دینار کویت خرید و فروش می شود. زعفران پنج دیناری متعلق به یک شرکت بین المللی کویتی است که زعفران را در بسته بندی هایی شکیل و همراه با مجوزهای قانونی کشور کویت، عرضه می کند و به کشورهای مختلف هم صادرات انجام می دهد.

قیمت زعفران در هند

هند از جمله کشورهایی است که خودش جزو تولید کنندگان زعفران به حساب می آید اما مقدار تولید هند و کیفیت زعفران هندی با زعفران ایران قابل مقایسه نیست. زعفران منطقه کشمیر، که بین هند و پاکستان قرار دارد خوب توانسته که خودش را در دنیا معرفی کند. خیلی از مردم دنیا که زعفران مصرف می کنند، متاسفانه تصورشان به این است که زعفران، ادویه ای هندی است و نه ایرانی.

هر گرم زعفران در آنجا تقریبا ۱۲۰ روپیه ارزش دارد. برای اطلاعات بیشتر، به قسمت قیمت زعفران در هند سری بزنید.

برای اطلاع بیشتر، میتوانید عضو کانال تلگرام ما شوید و از آنجا با ما در ارتباط باشید. همچنین از طریق شماره ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۸۶ می توانید سوال و نظرتان را به ما بگویید ما تمام سعی مان را می کنیم تا همیشه جوابگوی شما عزیزان باشیم.

کانال تلگرام زرشان

18 comments

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement
  account it. Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how could we communicate?

   thank you so much. we have whats app account on +989129388235

   سلام خسته نباشید شما ایرانی هستید؟

    سلام بله تیم ما اصالتا اهل تربت حیدریه خراسان هستنند. در خدمیتم

  Heya i’m for the primary time here. I found this board and I to find It really useful & it helped me out a lot.
  I hope to give something back and aid others like
  you aided me.

   thank you so much. how can we help you

   سلام اطلاعات خوبی دارین ممنون تومشهد فروشگاه دارین

    سلام ممنونیم در مشهد خیر

  This is my first time visit at here and i am really impressed to
  read all at one place.

  من در انگلستان زندگی میکنم و اصالتاً ایرانی هستم. متاسفانه با تمام عشقی که به میهن عزیزم داشتم و دارم باید بگم طعم و عطر زعفران افغانستانی ای که از اینجا خریدم رو شاید در بچگی تجربه کرده باشم! فکر میکنم دقت بالا در برداشت و هندلینگ باعث افت کیفیت زعفران ایرانی شده و همین باعث شده زعفران افغانستانی در دنیا صاحب نام بشه و جوایز متعددی رو هم به نام خودش کنه. اگر دوست دارید کیفیت زعفران ایرانی رو بالا ببرید توصیه میکنم گواهینامه آزمایش ایزو زعفران رو تهیه کنید و بر اون اساس سعی کنید دریابید کجای کار اشکال دارد.

   سلام اقای روزبه عزیز، زعفران افغانستان اخیرا جایگاه خوبی در بازار بین الملل پیدا کرده و این قضیه انکار نشدنیه. کشاورزهای افغان برای شروع کار خودشان، پیاز زعفران را از کشاورزهای خراسان با قیمتی یه مقدار بالاتر از قیمت بازار خرید می کردند و آن را به افغانستان می بردند.
   البته جناب روزبه عزیز این نکته را هم توجه کنید که امکان دارد زعفران ایرانی استفاده کرده باشید شما! چون برندهای مختلفی در سرتاسر دنیا هستند که زعفران را به صورت فله از ایران خرید می کنند و با برند خودشان به نقاط مختلف ارسال می کنند. افغانستان هم یکی از همین کشورهاست. سپاس از شما

   سلام اطلاعات خوبی دادین
   ممنون تومشهد فروشگاه دارین

    سلام ممنونیم. متاسفانه خیر. فقط تهران و تربت حیدریه (که ۱ساعت با مشهد فاصله دارد)

  سلام ممنون میشم به سوالم جواب بدین گفتین برای یک کیلو زعفران60تا100کیلو گل لازمه وگل 150000تومان میشه 9تا15میلیون تومان قیمت فروشم که کمتر یا همینه پس هزینه پاک کردن و سود کسی که گل میخره کجاست؟ممنون از جوابی که میدین

   سلام. پاک کردن گل زعفران زمانی می تواند سوداور باشد که تجربه و اطلاعات کافی درباره این موضوع وجود داشته باشد. لزوما قرار نیست هر کسی که گل زعفران کار می کند سود بکند! واقعیت اینست که خرید گل زعفران مهارت نیاز دارد و قیمت آنهم روز به روز تغییر می کند. قرار نیست هر کسی که گل زعفران کار کرد، سود کند! همانطور که قرار نبوده و نیست که هر کسی از هر بازار دیگری (فرضا بورس) سود کند. متخصصان گل زعفران به خوبی می دانند که چه گل زعفرانی را چه زمانی و چه مقداری خرید کنند و آن را به چه طریقی خشک کنند که سود آنها حداکثر شود. این قضیه اصلا ساده نیست

    سلام ممنون ازجوابتون حالا این تجربه واطلاعات از چه راهی میتوان بدست اورد. میتونین راهنمایم کنید. سریترین و دقیق ترین راه چیه؟

     فصل گل زعفران امسال که تمام شد. مرجع معتبری هم متاسفانه در این زمینه نمی شناسیم و هر کسی هم که اطلاعات و تجربه خوبی در این زمینه دارد، معمولا از راه تجربه کردن به دست آورده. از اصلی ترین مشکلات در زمینه گل زعفران، این است که بازار گل زعفران فقط سالی ۲ ماه برقرار است و بعد این ۲ ماه تمام می شود تا سال بعد.

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0

No products in the cart.