صادرات زعفران

صادرات زعفران ایران

زعفران ایران قطعا بهترین زعفران دنیاست. ایران ما سالهای سال است که نامش با کیفیت فوق العاده زعفرانش عجین بوده و تبدیل به محصولی شده که خیلی سخت می توان از کنار آن رد شد. زعفران اصالتی ایرانی دارد و سالهای طولانی است که ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در دنیا به حساب می آید. در این قسمت درباره صادرات زعفران ایران و وضعیت زعفران ما در بازار بین المللی زعفران صحبت می کنیم.

بازار صادرات زعفران ایران

اول اجازه بدهید که با جواب دادن به چند سوال شروع کنیم

میزان گردش مالی در حوزه صادرات زعفران در جهان چقدر است؟
میزان تجارت جهانی زعفران بیش از ۸ میلیارد دلار در سال می‌باشد که سهم ایران در تجارت جهانی زعفران متاسفانه بسیار اندک می‌باشد. که حدود ۴۰۰ میلیون دلار از ۸ میلیارد دلار است، در حالی که ۹۰ درصد زعفران دنیا را ایران تامین می‌کنند.

تولید زعفران در ایران قدمت بالایی دارد. تربت حیدریه و زاوه، بیش ترین تولید زعفران را به خودشان اختصاص داده اند (منبع). ایران بیش از ۹۰ درصد از زعفران دنیا را تولید می کند. اما سهم درامد ایران از زعفران در دنیا به اندازه سهم تولیدش نیست! این مشکل یکی از مشکلات اساسی ایران در بازار بین المللی است که آن را به عنوان صادرات مجدد (re-exportation) می شناسند.

صادرات مجدد یعنی که ایران زعفرانش را به اسپانیا، چین و کشورهای دیگر می فروشد (درحجم بالا و قیمت پایین) و آنها همین زعفران ها را  به صورت عمده فروشی و بعضی وقتها خرده فروشی، با چند برابر قیمت به کشورهای دیگر می فروشد.

به همین دلیل هم هست که مصرف کنندگان زعفران در نقاط مختلف دنیا، چیزی از ایران و اینکه زعفران، اصالتی ایرانی دارد نمی دانند و بیشتر فکر می کنند که زعفران برای هند و یا نهایتا اسپانیاست. اما تاجران بین المللی به خوبی از زعفران ایران و کیفیت زعفران ایران آشنا هستند و همیشه سعی می کنند تا از ایرانی بودن زعفرانشان برای مشتری های عمده بگویند تا بتوانند زعفرانشان را با قیمت بالاتری بفروشند.

مشکل دیگری که در بازار صادرات زعفران ایران وجود دارد، زعفران های تقلبی است. زعفران های تقلبی به شدت توانسته است که اسم و برند زعفران ایران را تحت تاثیر قرار دهد. متاسفانه بعضی از سودجویان ایرانی در سالهای اخیر ترجیح داده اند که به جای اینکه زعفران با کیفیت ایرانی را با قیمت بالاتری بفروشند، زعفران تقلبی و کیفیت پایین را ارزان بفروشند چون در این حالت سود بالاتری می کنند.

اخیرا با فردی عرب صحبت می کردیم که می گفت زعفران سوپر نگین درجه یک ایران را از فردی ایرانی، کیلویی ۶۰۰ دلار خرید می کند! ۶۰۰ دلار عملا با قیمت زعفران در ایران برابری می کرد

صادرات زعفران ایران

صادرات زعفران،آری. صادرات چمدانی زعفران، نه!

قیمت بالای زعفران در کشورهای مختلف، باعث می شود که صادرات چمدانی زعفران جذاب به نظر برسد. صادرات چمدانی زعفران، یعنی مسافری که دارد ایران را ترک می کند و به کشور دیگری می رود، ۱۰۰ گرم زعفران را به صورت مسافری و چمدانی از کشور خارج می کند و در آنجا می فروشد. صادرات چمدانی مشمول قانون خاصی نمی شود و نهایتا هم اجازه خروج ۱۰۰ گرم زعفران از کشور به هر پاسپورت ایرانی داده می شود

متاسفانه موردهای مختلفی را در این چند ساله مشاهده کردیم که صادرات چمدانی زعفران را انجام دادند ولی نتیجه های خوبی را نگرفتند. اصلی ترین چالش در صادرات چمدانی زعفران، فروش آن است. متاسفانه فروشندگان کشورهای مقصد مخصوصا ترکیه از اطلاعات کم مردم ما نسبت به زعفران سو استفاده می کنند و زعفران مسافران را با آن قیمتی که باید خرید نمی کنند. به علاوه اینکه در نظر داشته باشید که شما تنها حق خروج ۱۰۰ گرم زعفران را دارید و این ۱۰۰ گرم نمی تواند سود خاصی برای شما داشته باشد.

ما با صادرات چمدانی زعفران مخالف نیستیم، تنها صحبت ما اینست که صادرات زعفران، مثل هر کار دیگری نیازمند داشتن اطلاعات کافی نسبت به تمام ابعاد قضیه است که بدون آن نباید هیچ اقدامی انجام داد. صادرات زعفران چه ۱ گرم و چه ۱۰۰ کیلوگرم، باید روی قاعده و اصول انجام شود و مهم ترین چالش این فرایند، پیدا کردن مشتری در کشور مقصد است که حاضر باشد زعفران را به قیمت واقعی آن از شما خریداری کند.

اتفاقا اگر ۱۰۰ گرم زعفران را به صورت چمدانی و به عنوان نمونه به یک مشتری خارجی تحویل دهید تا زعفران را تست کنند و اگر از کیفیت زعفران راضی بود، سفارش بیشتری به شما بدهد، اتفاق خیلی خوبی می تواند به حساب بیاید. اگر می خواهید با صادرات زعفران، مخصوصا صادرات زعفران ایران به کشورهای مختلف بیشتر اشنا شوید، صادرات چمدانی زعفران می تواند شروع خوبی باشد. صادرات چمدانی می تواند به شما کمک کند تا بیشتر با شرایط بازار زعفران کشور مقصد آشنا شوید.

انتخاب کشور مقصد، مهم ترین مرحله صادرات زعفران

انتخاب کشوری که قرار است زعفران به آنجا صادر شود خیلی مهم است، زیرا هر کشوری ویژگی های خاص خودش را دارد. برای مثال، زعفران در چین مصرف دارویی دارد و آنها به دنبال زعفران اصل هستند. پس زعفران سوپر نگین درجه یک قلمدار گزینه خوبی برای آنجا به حساب می آید. اما در ترکیه، از انجایی که قیمت زعفران در انجا پایین است، زعفران شبه نگین و نهایتا زعفران نگین ایران به آنجا صادر می شود و سوپر نگین قلمدار نمی تواند انتخاب خوبی برای صادرات زعفران به ترکیه باشد.

انتخاب کشور مقصد، می تواند بر اساس معیارهای مختلف انجام شود. قیمت ریالی زعفران در کشور مقصد، داشتن آشنا و افرادی که می توانند بازاریابی زعفران شما را انجام دهند، راحتی و سهولت ارسال و حمل و نقل، آشنا بودن با زبان کشور مقصد و موارد دیگر باید در تصمیم گیری شما برای انتخاب کشور مقصد، لحاظ شود. پس انتخاب کشور مقصد برای هر شرکت و یا فردی می تواند متفاوت باشد (امکان دارد برای شرکت ما، کشور عمان به دلیل ارتباطات ما با آنها مناسب باشد، ولی برای شرکت دیگر، کشور ترکیه به دلیل سهولت رفت و امد به آنجا، مناسب باشد) در این وسط، یکی دیگر از معیارهایی که می توانددر انتخاب کشور مقصد برای صادرات زعفران به ما کمک کند، آمار صادرات زعفران ایران است. شاید مفید باشد که بدانیم زعفران ایران بیشتر به چه کشورهایی صادر می شود.

عمده کشورهای وارد کننده زعفران از ایران چه کشور هایی هستند؟

ایران به طور متوسط سالانه ۲۵۰ تن زعفران صادر می‌کند. بزرگترین خریداران عمده زعفران ایران در درجه اول امارات متحده عربی و اسپانیا و در درجات بعدی ایتالیا، آمریکا، ،هند، فرانسه، سوئد، آرژانتین، عربستان سعودی، سوند، بریتانیا و سوئیس قرار دارند.

آمار صادرات زعفران ایران

۱- امارات

۲- اسپانیا

۳- چین

۴- عربستان

۵- هند

۶- سوئد

۷- هنگ کنک

۸- ایتالیا

۹- تایوان

۱۰- قطر

اسپانیا و امارات جزو کشورههایی هستند که زعفران ایران را به صورت فله از ما خرید می کنند و آن را با بسته بندی، به کشورهای دیگر (مخصوصا کشورهای اروپایی) صادر می کنند. دراین امار به عربستان خیلی دقت کنید. عربستان خودش مصرف زعفران دارد و کمتر به صادرات زعفران ما می پردازد، به همین دلیل عربستان می تواند فرصت خوبی برای صادرات زعفران باشد.

اگر شما قصد صادرات زعفران به آلمان و امارات داشته باشید، ما در زرشان می توانیم کار شما را راحت کنیم. و ارسال زعفران شما را با کمک دفترهای ما در دوسلدورف و دوبی انجام دهیم  و زعفران را در آنجا به شما تحویل دهیم. در آخر شاید بپرسید که:

چرا باید زعفران صادر کنیم؟

زعفران از جمله گیاهانی است که برداشت و جداسازی این گیاه تماماً با دست انجام می‌شود، این موضوع باعث شده است که این گیاه گران‌ترین ادویه جهان شناخته شود و چون زعفران در سایر نقاط جهان کمتر تولید می‌شود از لحاظ ارز آوری کاملاً مستعد می‌باشد، کافی است که کشورهای هدف را شناسایی و اقدام به صادرات زعفران کنیم.

10 comments

  سلام خسته نباشید برای صادرات زعفران شما تا چند کیلو رو سلپورت میکنید و اونجا طرف خریدار رو میشناسید یا ما باید بریم خودمون یه مشتری پیدا کنیم چون داخل یه کشوری ک زبونشون رو بلد نباشیم پیدا کردن مشتری خیله سخته میخاستم بدون کارهای فروش رو هم انجام میدهید یا خیر

   ما تا جایی که بتوانیم شما را کمک می کنیم. سوال شما خیلی کلی هست و برای جواب ادن به این سوال شما، اطلاعات بیشتر و دقیق تری را نیاز داریم. مثل اینکه شما چه کشوری مدنظرتون هست؟ تامین کننده زعفران شما ما هستیم؟ کارت بازرگانی دارید یا خیر؟

  سلام درراجب صادرات زعفران به چین میخواستم اطلاعات کسب کنم

   سلام برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم

  سلام بفرمایدصادرات زعفران به المان بازارخریدش روشماکمک میکنید

   سلام لطفا با ما تماس بگیرید تا راحت تر شما را راهنمایی کنیم.
   02171053186
   +989129388235

  سلام وقتتون بخیر
  من امکان صادرات دارم ودر ایران صاحب شرکت ثبت شده هستم ودر شرف دریافت کارت بازرگانی ، برای بازاریابی در اروپای غربی وهند وعمان امکان همکاری با مجموعه شما را دارم؟

   سلام بله حتما کاری از دست ما بربیاد درخدمت هستیم.

  سلام. من میخوام برای یک نفر ۵ کیلو زعفران بفرستم ولی نمیدونم چطور باید این کار انجام بدم لطفا کمکم کنید.
  ممنون.

   سلام با شما ارتباط خواهیم گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0

No products in the cart.